Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir

0

Bir bilgisayar üzerinden DNS değişimi yapmak istemenizin birden çok nedeni olabilir. DNS ayarları sayesinde bazı kullanıcılar sorunsuz bir erişime ve ağ düzenine sahip olmak isterlerken bir başkası ise internet sağlayıcılarının onlara sunmuş olduğu yasaklamaları (engellemeleri) delmek olabilir. Her internet sağlayıcısının size internete bağlanırken sunmuş olduğu ön tanımlı bir DNS sunucu adresleri mevcuttur.

Bu adresler sayesinde bizler kolayca istediğimiz web sitesine giriş yapabilme özgürlüğüne sahip oluruz. Fakat mahkeme kararı ile web sitelerinin engellenmesi durumunda bu emir internet sağlayıcılarına iletilir. İnternet sağlayıcıları da yazılı ve resmi emire uymak zorunda olduklarından bu internet sitesini DNS sunucuları üzerinden bizlere engellerler. Bu engellemeleri aşmanın birçok farklı yolu var. Bunlardan bir tanesi de DNS değiştirerek istediğiniz web sitesine giriş yapma yöntemidir.

DNS değiştirme işlemi için tarif her cihazda farklı olabilir. Örneğin bir Windows XP sürümünde DNS adresi değiştirme işlemi farklı bir şekilde gerçekleşirken Windows 10’da daha farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bu nedenle öncelikle hangi cihaz üzerinden DNS adresi değişimi yapacaksanız aramanızı buna göre yapmanız gerekir.

Web sitemiz içerisinde kullanabileceğiniz tüm cihazlara dair DNS adresinin nasıl değiştirilebileceği ile alakalı olarak sayısız bilgi ve resimli anlatıma ulaşabilirsiniz. Ulaşmış olduğunuz bu bilgilendirmeler sayesinde en zorlu cihazlar ve işletim sistemleri içerisinde bile yalnızca birkaç dakikalık uğraşların sonucunda DNS ayarlarınızı kolaylıkla değiştirmeyi başarabilirsiniz.

Paylaş :

Yazar Hakkında

Bilgisayarınız, mobil cihazlarınız veya tabletleriniz DNS ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizi biliyor musunuz? DNS Ayarları Değiştirme internet adresi olarak sizlere hem cihazlarınızın DNS ayarlarını nasıl güncelleyebileceğinizi hem de kullanımda olan en son güncel DNS adreslerini sunuyoruz. Web sitemizle birlikte artık hiçbir cihaz için DNS değiştirme işlemi size daha fazla sorun olamayacaktır.