DNS Nedir?

0

DNS terimini bilgisayar kullanıcıları olarak bir çoğumuz bundan sadece birkaç sene kadar öncesinde tanımaya başlamıştır. DNS İngilizce ismi ile “Domain Name System” kavramının Türkçe karşılığıdır. En basit şekilde tanımlamak gerekirse DNS adresleri bir host ismini IP’ye çevirmek için kullanılam sistemdir. Peki, DNS hakkında sıradan bir bilgisayar kullanıcısı olarak bizim bilmemiz gerekenler neler olmalıdır?

DNS günümüzde artık anlamının dışında birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından biliniyor. Zira bildiğiniz gibi internete bağlanan her cihaz DNS adreslerini kullanıyor. Hatta internet sağlayıcılarımız dahi internete erişimimiz için DNS adreslerini kullanıyor. Bu durumun sonucunda DNS’i kontrol eden kişiler bizlere bazı engellemeler sunabiliyor. Biz kullanıcılar ise bu adresten daha farklı bir adres kullandığımızda herhangi bir istediğimiz siteye sorunsuz erişme avantajını elde edebiliyoruz.

DNS’i yalnızca bilgisayarlarımız kullanmıyor. İnternete bağlanan ve bir şekilde internet ile kullanıcı arasında bilgi aktarımı yapan tüm elektronik cihazlar mutlaka öyle veya böyle bir şekild DNS sunucularını kullanıyor. Bu sunucular yardımıyla her şeyi otomatikleştiriyor ve bizlerin internet üzerinde çok daha az teknik bilgi sahibi olarak sörf yapmamıza olanak sağlıyor.

DNS adresleri olmamış olsaydı ayrıca girmek istediğimiz her internet sitesinin IP adresini kullanmak zorunda kalabilirdik. Bugün en popüler olarak kullandığımız Facebook, Twitter ve YouTube’un bile IP adreslerini aklımızda tutmamız bunları her seferinde web sitesine ulaşmak için yazmamız büyük bir zamanımıza mal olacaktı. Tabii, bir de muhtemelen bunları aklımızda tutmak çok zor olacağı için daima bir yerlerde bu internet sitelerinin IP adreslerini bulundurmak zorunda kalacaktık.

DNS sayesinde ise bu web sitelerine ait olan IP adresleri otomatik olarak çözümlenir. Biz internet kullanıcılarına kalan ise kolaylıkla istediğimiz bilgisayar üzerinden anladığımız dil ile alan isimlerini yazmak ve istediğimiz internet sitesine ulaşmaktır.

Paylaş :

Yazar Hakkında

Bilgisayarınız, mobil cihazlarınız veya tabletleriniz DNS ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizi biliyor musunuz? DNS Ayarları Değiştirme internet adresi olarak sizlere hem cihazlarınızın DNS ayarlarını nasıl güncelleyebileceğinizi hem de kullanımda olan en son güncel DNS adreslerini sunuyoruz. Web sitemizle birlikte artık hiçbir cihaz için DNS değiştirme işlemi size daha fazla sorun olamayacaktır.