Windows 10 DNS Önbellek Temizleme

0

Bilgisayarınızın DNS Sunucu adresini değiştirdiniz fakat giriş yapmak istediğiniz yasaklı sitelere hala giriş yapamıyorsunuz.  O zaman deneyebileceğiniz birkaç farklı yol daha var demektir. Bu yöntemlerden biri de DNS’in sıfırlanmasına ve tazelenmesine yardımcı olan Windows 10 DNS önbellek temizleme işlemidir. DNS Önbelleği temizleme işlemini gerçekleştirmek son derece basit olduğu gibi aynı zamanda bir dakika gibi bir süre içerisinde tamamlayabileceğiniz bir işlemdir.

Windows’un Ön belleğini temizlemek bilgisayarınızın başlat menüsüne tıkladıktan sonra klavyenizden “Çalıştır” yazın.  Karşınıza gelen Çalıştır uygulamasını başlatın ve  bu uygulamanın boşluğuna büyük harflerle CMD komutunu yazıp Enter tuşuna basın.

Bunun üzerine karşınıza Windows’un Komut istemi sayfası gelecektir. Bu ekrana ipconfig /flushdns komutunu yazıp Enter tuşuna basın.( Dilerseniz komutu buradan kopyalayarak da komut istemi penceresine yapıştırabilirsiniz.) Enter tuşuna bastığınızda bilgisayarınız kendi kendine DNS önbelleğini boşaltacak yasaklı sitelere giriş yapmak için tamamen hazır hale gelecektir. Bu işlem yasaklı sitelere giriş yapmanızdaki engeli kaldırdığı gibi aynı zamanda yeni sunucuları nedeniyle bağlanamadız internet sitelerine giriş yapmanıza yardımcı olacaktır. İyi kullanımlar dileriz!

Paylaş :

Yazar Hakkında

Bilgisayarınız, mobil cihazlarınız veya tabletleriniz DNS ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizi biliyor musunuz? DNS Ayarları Değiştirme internet adresi olarak sizlere hem cihazlarınızın DNS ayarlarını nasıl güncelleyebileceğinizi hem de kullanımda olan en son güncel DNS adreslerini sunuyoruz. Web sitemizle birlikte artık hiçbir cihaz için DNS değiştirme işlemi size daha fazla sorun olamayacaktır.