Windows 7 DNS Önbelleği Temizleme

0

Bilgisayarımız üzerinde kullandığımız varsayılan DNS adresleri bizim internet dünyasında yer almakta olan web sitelerine ulaşmamızı sağlayan en büyük teknik teknolojilerden biridir. Fakat ne var ki bu DNS sunucuları bazen oldukça geç güncellenebiliyor. Bu güncelleme işlemi gerçekleşene kadar bizlerin de ya beklemesi yada DNS önbelleğini boşaltması gerekiyor. Windows 7 DNS Önbelleğini temizlemesi yalnızca birkaç dakikanıza mal olabilecek son derece pratik bir yöntemdir.

Bu önbelleği temizleme yöntemini bilgisayarınızın varsayılan DNS adreslerinizi değiştirdiğinizde veya farklı cihazlardan açılan fakat sizin bilgisayarınızdan açılmayan bir web sitesine girişte sorun yaşarken deneyebilirsiniz. Muhtemelen bu işlemi uyguladığınızda bilgisayarınız güncel verileri ele alacak ve site sorunsuz olarak açılacaktır.
İşleme başlamadan önce kullanmış olduğunuz varsayılan DNS adresinizi yasaklı sitelere giriş yapmanıza yardımcı olacak bir DNS ile değiştirdiğinizden emin olun. Daha sonraki aşamada ise tüm Google Chrome ve İnternet Explorer gibi web tarayıcılarını kapatın.

Bilgisayarınızın Başlat menüsü içerisinde yer almakta olan Çalıştır’a gelin. Buraya büyük veya küçük harfler fark etmeksizin CMD yazın ve Enter tuşuna basarak uygulamanın işlevini yapmasını sağlayın. Karşınıza Windows’un komut istemi ekranı gelecektir. Şimdi bu ekrana öncelikle ipconfig /flushdns yazın ve Enter’a basın. Bu işlem tamamlandığında DNS önbelleğinin başarıyla temizlendiğine dair yazıyı görürseniz işlem tamam demektir. Görmezseniz bir sonraki Windows 7 DNS Önbelleği Temizleme kodu olan ipconfig –flushdns yazın ve Enter’a basın.

DNS önbelleğinizin sorunsuz olarak yenilendiğine dair mesajı ekranınızda da gördüyseniz eğer DNS önbelleği temizleme işlemini başarıyla gerçekleştirdiniz demektir. Şimdi yasaklı sitelere ve daha önceden giriş yapamadığınız sitelere kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

Paylaş :

Yazar Hakkında

Bilgisayarınız, mobil cihazlarınız veya tabletleriniz DNS ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizi biliyor musunuz? DNS Ayarları Değiştirme internet adresi olarak sizlere hem cihazlarınızın DNS ayarlarını nasıl güncelleyebileceğinizi hem de kullanımda olan en son güncel DNS adreslerini sunuyoruz. Web sitemizle birlikte artık hiçbir cihaz için DNS değiştirme işlemi size daha fazla sorun olamayacaktır.