Windows 8 DNS Önbelleği Temizleme

0

Windows 8 işletim sistemi kullanıcılarının sıklıkla yaşamış olduğu sorunlardan biri de başka bilgisayar ve cihazlarda açılan internet sitelerinin DNS değişimi yapılmasına rağmen Windows 8 içerisinde bazen açılmıyor olmasıdır. Bu sorunun çözümü ise son derece basit. Bir dakikadan daha az bir süre içerisinde gerçekleştireceğiniz Windows 8 DNS Önbelleği Temizleme sonucunda bu sorundan kurtulabilir ve yasaklı sitelere giriş için önünüzdeki tüm engelleri kaldırabilirsiniz. Hemen aşağıdaki adımlar ile başlayalım.

İlk önce klavyeniz üzerinde yer alan Windows tuşu yardımıyla veya sağ kısımdan açılan menü yardımıyla Metro ekranına ulaşın. Daha sonra klavyenizin tuşlarından Çalıştır yazın ve Windows 8 ara yüzünün sizin için Çalıştır’ı bulmasını bekleyin. Bulma işlemi tamamlanınca Çalıştır’a girin ve CMD komutunu yazıp Enter’a basın.
Karşınıza siyah bir komut istemi ekranı gelecektir. Bu ekrana ipconfig /flushdns komutunu yazdıktan sonra klavyeniz üzerinden Enter tuşuna basın. Yalnızca birkaç saniye için satılar ekrana yansıyacak ve ardından DNS önbelleği temizleme işleminin başarılı olduğuna dair bir mesaj ekrana yansıyacaktır.

DNS güncellemesi ve önbellek temizlemesine rağmen hala yasaklı sitelere giriş konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız, kullandığınız DNS adresinin yasaklı sitelere karşı güncelliğini yitirmemiş olmasından emin olun.

Paylaş :

Yazar Hakkında

Bilgisayarınız, mobil cihazlarınız veya tabletleriniz DNS ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizi biliyor musunuz? DNS Ayarları Değiştirme internet adresi olarak sizlere hem cihazlarınızın DNS ayarlarını nasıl güncelleyebileceğinizi hem de kullanımda olan en son güncel DNS adreslerini sunuyoruz. Web sitemizle birlikte artık hiçbir cihaz için DNS değiştirme işlemi size daha fazla sorun olamayacaktır.