Windows XP DNS Önbelleği Temizleme

0

DNS ayarlarınızı güncellediniz fakat buna rağmen hala istediğiniz siteye giremiyorsanız Windows XP DNS önbelleği temizleme işlemini uygulayabilirsiniz. Çoğu zaman bilgisayarlarımız giriş yapmış olduğumuz web sitelerine dair IP bilgilerini kendi önbellekleri içerisine kayıt ederler. Böylece bilgisayardan biz bu siteyi tekrar istediğimizde bilgisayar bunu bize daha hızlıca sunabilir. Fakat bu DNS değiştirme işlemini yaptığımızda da yasaklı sitelere giriş yapmamız için sorun oluşturabilir. Böylesi durumlarda kolayca Windows XP’de ön belleğini temizleme işlemi gerçekleştirebiliriz.

Öncelikle bunları yaptığınızdan emin olun;

1.DNS Adresiniz güncel olmayabilir web sitemizden güncel DNS adreslerine ulaşabilirsiniz.
2. İşlem sırasında Google Chrome veya başka bir tarayıcı kullanıyorsanız mutlaka çıkış yapmış olduğunuzdan emin olun.

Şimdi Başlat menüsüne giriş yapın ve daha sonra sağ alt kısımda yer alan Çalıştır’a girin. Karşınıza gelen pencereye cmd yazın ve ardından Enter tuşuna basın.

Şimdi karşınıza komut istemi ekranı gelecektir. Bu ekrana ilk olarak ipconfig /flushdns yazın (Dilerseniz bu komutu kopyalayıp farenizi kullanarak yapıştır seçeneği ile komut istemi ekranına yapıştırabilirsiniz.)
Bu kodu girdiğinizde Windows XP DNS önbelleği temizlenecektir. Şayet bir hata ile karşılaşırsanız bu sefer de ipconfig –flushdns olarak deneyebilirsiniz. Evet, artık bilgisayarınız yasaklı sitelere giriş yapmaya ve giriş yapamadığınız sitelere giriş yapmaya hazır hale gelmiş demektir.

Paylaş :

Yazar Hakkında

Bilgisayarınız, mobil cihazlarınız veya tabletleriniz DNS ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizi biliyor musunuz? DNS Ayarları Değiştirme internet adresi olarak sizlere hem cihazlarınızın DNS ayarlarını nasıl güncelleyebileceğinizi hem de kullanımda olan en son güncel DNS adreslerini sunuyoruz. Web sitemizle birlikte artık hiçbir cihaz için DNS değiştirme işlemi size daha fazla sorun olamayacaktır.